Ovlivní léky HA?

Dotaz z poradny Ahoj Julie.

Chtěl jsem se zeptat na jednu věc. Moje přítelkyně užívá HA Mercilon a zhruba jednu hodinu po užití tablety si musela vzít Paralen 500 proti vysoké teplotě. Může užití Paralenu nějak snížit učinnost HA ? Jiné léky neužívá. Díky za opověď.

Tvoje poradna je super

Petr

Julie odpovídá:

Petře, jednalo se o jedinou tabletu? Pak se nic neděje.


Podrobnější informace najdete v článku .

Komentáře

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „OK“.

Anonym říká:

Jana (17) Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak vysoký je při braní antibiotik Xorimas 500 současně s antikoncepcí Minerva(kterou beru přes 2 roky) antikoncepční účinek? Antibiotika beru čtvrtým dnem a dnes jsem měla s přítelem nechráněný styk, mám poněkud strach, jelikož jsem se dozvěděla, že někdy antikoncepce nepůsobí…

bublina říká:

Přečti si příbalový leták od těch antibiotik, pokud snižují účinek HA, bude to tam napsaný.

Anonym říká:

Ahoj, chci se zeptat jestli právě ATB značky Doxybene snižují učinnost HA značky Triquilar? Nevím jestli se sníží účinnost HA jen po dobu co ATB beru, nebo aji po tom co je přestanu brát. Potřebuji radu jestli se mám nervovat či ne. Předem díky za odpověď.

petmk říká:

Když nemáš jistotu, proč se neřídíš obecnou radou? Ta určitě nikomu neublíží…

Anonym říká:

Ahoj Julie, mám takový problém, dnes jsem dostala antibiotikum Ospen 1500 a v jeho příbalovém letáku píší, že může ovlivnit účinnost hormonální antikoncepce. Tak jsem se tedy chtěla zeptat, jestli to může nějak ovlivnit styk(nechráněný), který jsem měla předevčírem v noci. Nikde to totiž není uvedeno a já si chci být jistá. Děkuji moc za odpověď. Hanka 19

Anonym říká:

Hanko, vy na to máte chuť, ikdyž vás sklátila nemoc? A nevadí, že to partner chytne taky?

Anonym říká:

Předevčírem mi bylo ještě dobře, nic mě nebolelo. Všechno přišlo až včera večer a dnes jsem šla k lékaři. Tak proto mám dotaz, takový jako mám.

petmk říká:

Jestliže sperma přežije tři dny, dva dny od sexu tělo nevědělo o antibiotikách a minimálně den bude trvat pokles hormonální hladiny, jak velkou šanci mají spermie, že se konce účinkování HA dožijí? Nápověda: probuzení vaječníků trvá týden, dozrávání vajíčka dva týdny.

Anonym říká:

Hodně malou. Už je mi to jasné. Vím, že to byl trošku zbytečný dotaz, ale jelikož se to nikde nepsalo, chtěla jsem mít jistotu. Děkuji za odpověd, Hanka

Anonym říká:

Dobrý den chci se zeptat užívám antibiotika Nolicin, snižují učinnost antikoncepce ? uřívám Pramino.děkujiii

bublina říká:

Do příbalového letáku jsi koukala? Kdo ti to předepsal? Nebylo by lepší tomu doktorovi říct že bereš HA, aby ti napsal něco, co její účinek neovlivňuje?

A jen pro zajímavost, na co ty ATB bereš? Jestli na zánět močových cest, tak asi není nejlepší nápad při tom souložit, takže pak by tvá otázka byla zbytečná :-)))

Anonym říká:

Ahoj, Chtěla jsem se zeptat, jestli můžou prášky proti kašli nějak snížit účinnost antikoncepce? Vím, že to zní hloupě, ale jistota…

Káťa

petmk říká:

Anonym říká:

ajoj..beru antibiotika penbene 1 500 000..ctyri dny po zacatku uzivani antibiotik jsem mela nechraneny pohlavni styk.beru antikoncepci lindynette 20.Kdyz mi lekar predepisoval antibiotika,rikala jsem mu ze beru antikoncepci,a on rikal,ze mi predepisuje takove antibiotika,co to neovlivni.a ted tady ctu takove silenosti.jsem pomerne zmatena.odpovi mi nekdo?

Pettruška říká:

Jde zde o to, že antibiotika zabijí bakterie, tedy i ty prospěšné ve střevech. Tento fakt vyvolává u některých průjmy nebo zvracení. Tudíž tableta, kterou si vezmeš a pak máš do 4 hodin např. průjem nefunguje. Některá antibiotika nejsou tak drastická a problémy nedělají, ale u těch silnějších je i v příbalovém letáku většinou napsáno, že mohou ovlivnit HA. Je jen na tobě jak se cítíš, co píšou v letáku a jak se podle toho zachováš.

Anonym říká:

Užívam antikoncepciu Lindynette 30, a kožná lekárka mi predpísala Zineryt. Bude mať nejaký vplyv na účinnosť antikoncepcie. Ževraj je to povrchové antibiotikum.

petmk říká:

ATB ovlivní HA tak, že vymlátí střevní bakterie. Ty přestanou dávat hormony do krve a HA přestane fungovat. Platí to, pokud používáš ATB v tabletách. Lokální antibiotika (mast, oční kapky,…) se dostanou do krve hodně naředěný, takže jinde, než v místě aplikace, prakticky nemají vliv, střevní bakterie nezničí a hormony se do krve dostanou tak, jako kdybys nic nebrala.

Vendy říká:

Ahoj, minulý týden jsem začala brát antibiotika Augmentin. Den předtím jsem ale ještě měla nechráněný pohlavní styk.. nemůže dojít k otěhotnění? Užívání atb se mi kryje se 7denní pauzou a 4 dny po dobrání atb začínám nové platíčko.. jsem zase chráněná už od první pilulky? píše se, že se mám chránit ještě 7 dní po dobrání a nebo do začátku nového cyklu, tak nevím:) děkuju za odpověd

Julie říká:

Den před prvním užitím nevadí. Ano, jsi chráněná.

Nem říká:

Ahoj Julie, dneska jsem si vzala poslední ze sedmi antibiotik (klacid sr), které jsem měla na angínu. Beru HA (Triquilar), do konce platíčka mi zbývá ještě 7 tabletek, i s tou dnešní. Potřebovala bych vědět kdy se zas můžu na svou HA plně spolehnout. Díky moc Je mi 15 let.

Julie říká:

Uvádí se 7 – 10 dnů od poslední tablety.

Ellain říká:

Ahoj Julie, chci se zeptat spíš ze zvědavosti.Užívám HA (Triquilar), a přítel teď bere antibiotika (myslím si že Doxybene). Chci se zeptat, jestli (a jaký) to může mít na HA vliv, když budeme mít s přítelem pohl. styk „až do konce“, případně kdy už můžu být bez obav. Díky moc =O) Je mi 15 let.

Julie říká:

Ahoj Ellaine, účinek hormonální antikoncepce se snižuje pouze pokud bys antibiotika brala ty. Jinak ne.

Lucka říká:

Dobrý den,mám na Vás dotaz.Minulý týden ve čtvrtek ve 23:00 jsem dobrala antibiotika.Měla jsem zánět močových cest.Zároveň s antibiotiky jsem pravidelně užívala i antikoncepci.Ve čtvrtek večer jsem dobrala poslední antibiotikum a druhý den ráno jsem měla pohlavní styk s přítelem.Ten den večer jsem si vzala jako pravidelně ve 22:00,poslední prášek z antikoncepce a od soboty mi začala 7denní pauza.Mívám silnou menstruaci,ta se dostavila v úterý,tedy po 3 dnech,jak jí mívám,ale skončila mi dnes,v pátek,což by asi neměla.Dnes nebo zítra nejpozději v danou hodinu začínám brát prášek z nového plata.Chtěla jsem se Vás zeptat,jestli nejsem náhodou těhotná.?A jestli menstruace může v pauze skončit i dřív před užitím prášku z nového plata.?Nevolnost či jiné příznaky se naštěstí neprojevily.Mám velké obavy.Prosím o odpověď.Děkuji Vám Je mi 17 let.

Julie říká:

Ahoj Lucko, je všeobecně známo, že některá antibiotika dokážou snížit účinek hormonální antikoncepce. V případě, že máš opravdu podezření, že něco není v pořádku, doporučuji zakoupit těhotenský test (funguje však až 2–3 týdny po početí a není 100procentní) nebo v lepším případě zajít za svým gynekologem a vyžádat si vyšetření HCG z krve, které vždy ukáže správný výsledek. Pokud se bráníš těhotenství, na pilulku Escapelle je již pozdě, musela bys řešit jinou cestou, samozřejmě s gynekologickým lékařem.

Jana říká:

Dobrý den, měla bych podobný dotaz..jak velke je riziko, že jsem tehotna, kdyz jsem mela pohlavni styk v době, kdy jsem začla brat antibiotika (Augmentin 1 g), a dalsi den jsem načala nové platicko HA Mercilon. Je mi 19 let.

Julie říká:

Jani, několikrát jsme tady psali, že při užívání ATB a HA současně je lepší se chránit ještě kondomem nebo globulemi. Většinou je na příbalovém letáku napsáno, že přípravek snižuje účinnost HA. Když to nevíš jistě, další ochranou nic nezkazíš.

Anonym říká:

Ahojky. Nechápu, proč se tady strašíte užíváním ATB Augmentin. Dle porady s gynekologem: „běžně dávkovaný augmentin antikoncepční účinek pravidelně užívaných pilulek nesnižuje“

Andrea říká:

dobrý den, chtěla sem se zeptat, jak velké je riziko, že jsem těhotná, když beru HA a v době ovulace jsem ještě brala antibiotika na zánět močových cest značky nolicin? moc děkuji za odpověd Je mi 25 let.

Julie říká:

Když bereš HA, nemáš ovulaci! Při užívání HA a ATB je nutno se chránit ještě jinak – nejlépe kondom nebo abstinence, což má trvat ještě týden po využívání poslední tabletky ATB.

xjancax říká:

Ahoj poradno! Mam dotaz – jak dlouho se musi clovek jeste chranit po dobrani antibiotik amoksiklav? snizuji tato antibiotika funkci HA, ze jo? tyden tedy? nebo je pravdepodobnost otehotneni mala? diky

Julie říká:

Celou dobu užívání a pak ještě 7 –10 dnů.

cudliiik říká:

Ahoj. Chtěla bych se zeptat, jestli má Ofloxin 200, který beru na zánět močového měchýře, nějaký vliv na HA Yadine. Jestli v kombinaci s ní nezpůsobí nějaké nežádoucí účinky nebo nesníží antikoncepční účinek. Děkuju:-)

Julie říká:

Ahojky, nevím o tom. Ale proč se nezaptáš lékaře, když ti lék předepíše? On by měl vědět, že užíváš HA.

Dulin říká:

ahoj…chtela jsem se zeptat…pritel bere antibiotika a meli sme spolu nechraneny sex…ja beru antikoncepci minisiston tak jsem se chtela zeptat jestli je mozne ze to snizilo antikoncepcni ucinnost…diky

Julie říká:

Dulin, chápu dobře, že ATB bere přítel ne ty? Proč by to mělo vadit? Do tvého těla ATB nepříjde.

Ráďa říká:

ahojik Juli beru antikoncepci Belara a doktorka mi predepsala atb Biseptol na zanet mocovych cest.Atb jsem brala 10dni. Po jak dlouhe dobe je mozny pohlavni styk bez barierove antikoncepce=)? diky a moooc chvalim tvoji poradnu, vyborny Je mi 17 let.

Julie říká:

Ahoj, Biseptoj není ATB, a na www.lekarna jsem nenšla, že by měl tento účinek. Určitě neprohloupíš, když vydržíš týden s kondomem.

Jana říká:

Ahoj,vím, že podobných dotazů tu bylo hodně, ale přece jenom jsem nenašla postačující odpověď. Beru HA Yasminelle. Na zánět močových cest mi lékařka předepsala Cotrimoxazol AL Forte. V příbalovém letáku nebylo nic o účincích na HA, ale na internetu ano. Bohužel jsem si to přečetla pozdě. Tablety jsem brala 5 dnů a asi týden po dobrání jsem měla pohlavní styk bez další bariérové ochrany. Teď měla přijít menstruace,která se ale projevila jen jednodenním špiněním. Je možné že bych byla těhotná? děkuji za odpověď. Je mi 20 let.

Julie říká:

Ahoj, pokud máš obavy, zkus si gravitest.

klopina říká:

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.používám antikoncepci Triquilar.užívala jsem antibiotika.po 7 dnech od doužívání antibiotik jsem měla nechráněný pohlavní styk,jaká je možnost,že jsem těhotná???antibiotika jsem uzivala behem doby,kdy jsem uzivala 2. tyden z plátíčka.děkuju moc za odpověď. Je mi 16 let.

Julie říká:

Ahoj, jaká ATB jsi brala? To je důležitá informace, která tady chybí. Většinou se doporučuje minimálně 10 dnů ochrana.

Vendy říká:

ahoj,brala sem 4 dny antibiotika duomox 500.v sobotu vecer sem si vzala posledni ATB a v nedeli vecer sem mela pohlavni styk.beru antikoncepci lindynette20.mam se bat?v letaku u antikoncepce je psany ze to ovlivni ATB jako rifampicin a ampicilin a to duomox neni.a ke styku doslo 14-tý den od prvniho prasku z plata antikoncepce.dekuji za odpoved.V. Je mi 19 let.

Julie říká:

Amoxicilin (účinná látka Duomoxu) je antibiotikem, které je pro své interakce s HA proslulé. Nechce se mi ani věřit, že ti lékař řekl, že to účinnost nemůže ovlivnit. Může! Rozhodně přidej doplňkovou metodu antikoncepce a nespoléhej se na HA ještě ani 14 dní po dobrání Duomoxu.

lucka456 říká:

ahoj beru leky na zanet mocoveho mechyre NOLICIN.A chtela bych vedet jaky vliv maji na ucinost HA (logest)??? dekuji za odpoved

Julie říká:

Jana říká:

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jestli kapky Lectulosa Biomedica snižují účinnost antikoncepce Minerva? Dnes jsem je dostala od pana doktora předepsány a zapoměla jsem se zeptat, jestli zůstává účinnost antikoncepce neměná. Za brzkou odpověď Vám mockrát děkuji. S pozdravem Jana M. Je mi 23 let.

Julie říká:

Ahojky – podívej se tady – http://www.biomedica-prague.cz/…-leciva.html, nic, žádné kontraindikace s HA.

lucyashek5 říká:

ahoj Julie , chtěla bych poradit , jestli když beru antikonceptci Minerva a ještě pravidelně prášky na alergii „analergin“, jaká je její účinnost?

Julie říká:

ahoj, http://www.lekarna.cz/…ene-tablety/, tady jsem nic nenašla. Ale platí, jak jsem již několikrát psala. Sdělit lékaři, že užíváš HA, když ti cokoliv předepisuje a při jakýchkoliv potížích ho o nich neprodleně informovat také.